اسباب بازی کودکان، وسیله ای برای جاسوسی مجرمان سایبری!

تصور اینکه عروسک فرزندتان قادر است امنیت اطلاعاتی شما را تهدید کند کمی سخت ولی بسیار نگران کننده است. همان طوری که بارها اشاره شد، به واسطه مفهوم اینترنت اشیا، اسباب بازی ها جزو دستگاه هایی به شمار می روند که با اتصال به شبکه براحتی در معرض نشت اطلاعات و آسیب های سایبری قرار خواهند گرفت. و اما چگونه فرزند خود را به این مهم متقاعد خواهید کرد…؟!

hello-barbie-eavesdropper-100634752-large.idge.jpg

اسباب بازی جدید “Hello Barbie” که محصول محبوب شرکت Mattel می باشد، قادر است تا با صاحب خود صحبت کند.این عروسک باربی، با هدف برقراری ارتباط گفتاری با کودک، دارای رکوردی با بیش از ۸ هزار عبارت است.

Hello Barbie چگونه امنیت فرزند شما را تهدید می کند؟

Toy Talk نام شرکتی است که قابلیت “تشخیص صدا و مکالمه” را در این عروسک مهیا کرده است. Hello Barbie با اتصال به شبکه اینترنت بی سیم (Wi-Fi)،فایل صوتی مورد نظر را با اتمام پروسه تحلیل و انتخاب پاسخ های مناسب به سرورهای Toy Talk ارسال می کند. والدین، با ایجاد حساب کاربری شخصی در Toy Talk و دانلود اپلیکیشن مورد نظر، می توانند به نتیجه صحبت های عروسک و کودکان خود دسترسی داشته باشند.

hello-barbie.png

شایان ذکر است که قابلیت ضبط صدا صرفاً با فشردن دکمه مربوطه فعال می شود و والدین به کمک حساب کاربری خود قادر به کنترل این قابلیت ویژه هستند. همان طوری که قابل پیشبینی هم می باشد، سرورهای Toy Talk همواره در معرض حملات سایبری قرار دارند. آیا تجهیزات امنیتی این سرورها به خوبی پشتیبانی می شود؟

آمار نگران کننده …

بنا بر اعلام شرکت امنیتی پاندا سکیوریتی، مجرمان سایبری بیش از ۵ میلیون والدین و ۲۰۰ هزار کودک را مورد هدف قرار داده اند و حادثه اخیر و ناگوار نشت اطلاعات VTech، گواهی بر قدرت این اقدامات جاسوسی می باشد. این شرکت چینی، تولید کننده تبلت، موبایل و نمایشگر های کودکان بوده که اطلاعات لو رفته شامل نام، نام خانوادگی، آدرس ایمیل، رمزهای عبور، آدرس های پستی و حتی تصاویری از کودکان و حتی مکالمات بین فرزندان و اسباب بازی ها است. این اطلاعات به سادگی بواسطه دوربین ها و میکروفون های تعبیه شده بر روی آنها انجام گرفته است.

در راستای افزایش جرایم سایبری با کمک اسباب بازی های کودکان، نگرانی ها و اقدامات ویژه مقامات دولتی را نیز در برخی کشورها در بر گرفته است. براساس گزارشی از BBC، به نقل از Antony Walker : ” هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد، دارای پتانسیل جاسوسی است، حتی اگر یک اسباب بازی باشد…”

در نهایت هدف از این گزارشات ایجاد نگرانی و افزایش استرس در حین پیشرفت روز افزون تکنولوژی نیست. بلکه هم راستا با این پیشرفت، با در نظر گرفتن هشدارهای امنیتی، لذت روند تکامل علم آی تی را بدون هیچ مشکلی بچشید.

منبع: پاندا سکیوریتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *